Bolesť krížov ako generačný problém

Človeka môže trápiť množstvo zdravotných problémov. Horšie je, ak už prerastú do takých rozmerov, ktoré komplikujú alebo úplne znemožňujú bežne ohybny chrbatvykonávané činnosti. Jednou z takých nepríjemností môže byť aj bolesť krížov (podrobnejšie skúmaná na bolestkrizov.sk), ktorá môže z nevinného tlaku v danej oblasti prerásť až v seknutie, čo vám na nejaký čas úplne paralyzuje. Povieme si, ako sa je možné proti jej vzniku chrániť, aké sú jej príčiny, v akých rôznych formách sa prejavuje, ale samozrejme aj to, ako ju je možné liečiť prípadne utlmiť.

Kde a ako sa prejavuje?

Táto pomerne často boľavá oblasť sa vyskytuje nad zadkom a pod zhybom chrbtice. Príznaky bolesti krížov sú rôzne. Začať to môže jemným pocitom tlaku. Postupne sa tento stav môže stupňovať alebo sa hneď objaviť ako pichanie či bodanie. Nemusí však ísť o vyváženú nepríjemnosť. To znamená, že sa neprejavuje rovnomerne v danej oblasti. Bolesť krížov sa neprejavuje len v jej strede, ale môže sa objavovať napríklad viac na pravej alebo na ľavej strane. Takisto sa nemusí udržať len v ich okolí, ale v niektorých prípadoch môže strieľať až do nôh, do stehien alebo sa rozširovať iným smerom. Ak už dôjde k rozširovaniu boľavej oblasti, neodkladajte návštevu lekára.

Faktory zapríčiňujúce bolesť v krížoch

Veľmi dôležitým v liečbe zdravotných problémov je vedieť, prečo a ako vznikli. Nanešťastie, aj bolesť krížov mohla vzniknúť z rôznych dôvodov a nesprávne zvolená liečba vám môže len uškodiť. Medzi najčastejšie príčiny tejto nepríjemnosti patrí prechladnutie, zlý pohyb, dvíhanie ťažkých predmetov, zlé držanie tela pri chôdzi, v sede, ale aj v ľahu, poškodený alebo opotrebovaný stavec, platnička, sval alebo kĺb (najčastejšie s pribúdajúcim vekom a pri obezite), nové poranenie, starší úraz, zápal, dna, reuma, tehotenstvo, ochorenie orgánov brušnej dutiny alebo panvového dna atď.

Liečba bez liekov a s liekmi

Podľa toho, čoho ste zástancom, si je potrebné stanoviť, čo sú to lieky a čo ste ochotní pre vyriešenie bolesti krížov podstúpiť. Pre niektorých sú lieky len to, čo predpíše lekár, čiže sú na predpis. Ostané, ktoré si môžete zakúpiť bez predpisu, už nie sú vnímané tak negatívne. Iní sú však vďační aj za takúto „chemickú“, pokiaľ vedia, že im to skutočne v odstránení nepríjemnosti pomôže. Ako je teda možné odstrániť bolesť v krížoch?

Podľa toho, či viete alebo neviete príčinu, predtým, ako sa rozhodnete liečiť sami doma, zvážte, či nie je potrebný lekársky zásah alebo názor. Ak ide napr. o preťaženie, prechladnutie, bolesť spôsobenú zlým držaním tela, prirodzeným opotrebovaním alebo poškodením stavca, platničky, svalu alebo kĺbu, ozývajúci sa starý úraz, postarať o to sa môžete aj doma. Medzi najobľúbenejšie metódy liečby bolesti v krížoch patrí natieranie si oblasti krémom, masťou alebo gélom. Tie cez kožu okamžite preniknú k boľavej oblasti, upokoja a uvoľnia ju. Dostupné sú aj lieky v podobe tabletiek bez predpisu, no ich účinok prichádza trošku neskôr. Pri týchto príčinách pomáhajú aj hrejivé náplasti či ožarovanie infračervenou lampou.

Ak sú ale príčiny vašej bolesti krížov iné, použitie gélu, krému, balzamu či masti magneticka rezonanciavám určite neuškodí. Horšie by to bolo, ak by ste si na nich aplikovali teplo v rôznej podobe, čo by váš problém mohlo výrazne zhoršiť. Hlavne sa to týka zápalov, nových úrazov, zlomenín, ochorenia orgánov atď. Vtedy potrebujete špeciálnu liečbu, ktorú vám zabezpečí po kontrole váš lekár liekmi na predpis. Podľa toho, o aký problém ide, môže predpísať buď lieky uvoľňujúce svalstvo, antibiotiká, protizápalové tabletky atď. Možno bude potrebné k nemu chodiť na pravidelné návštevy, a to kvôli injekciám.

Ak máte boľavé kríže v dôsledku tehotenstva, neodporúča sa užívať žiadny z liekov, ani tabletky, ani masti, ani gély ani krémy, ani hrejivé náplasti či ožarovanie teplom. Jednoducho si musíte dať pozor na správne držanie tela.

Špeciálnym typom bolesti v krížoch je seknutie

Najhorším štádiom tohto, pre mnohých, umučenia je, ak dôjde k úplnému seknutie. Tento stav väčšinou dochádza v dôsledku zaseknutia svalov medzi platničky. Čo úplne zamedzuje pohyb človeku, ktorého seklo. Pohyb  nôh je samozrejme možný, ale vyrovnanie sa z danej polohy, v ktorej do stavu došlo je nielen extrémne bolestivé, ale mnohokrát aj nemožné. Ako prvú pomoc pri seknutí krížov je najlepšie si ľahnúť chrbtom alebo bokom na rovnú podložku.

Natieranie gélom, krémom či masťou nemusí mať až taký účinok ako pri obyčajnej bolesti, no čo to vedia utlmiť. Dobré je v takom prípade nič nerobiť, len ležať a oblasť vôbec nezaťahovať. Ak ale stav neustupuje, určite choďte za lekárom, ktorý vám vpichne uvoľňujúcu injekciu alebo predpíše lieky na uvoľnenie svalstva. Nasilu sa rozhodne nesnažte oblasť rozhýbať, pretože si môžete len uškodiť. Túto nepríjemnosť vám môže bližšie vysvetliť aj tento zahraničný článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *