Zvýšený tlak neznamená, že zomriete skoro

Pokiaľ ste veľmi často, hoc aj bez príčiny unavený, pociťujete bolesti v hrudi alebo búšenie srdca, môže ísť o príznaky choroby, akou je hypertenzia. starsi panZvýšený tlak (alebo vysoký krvný) sa môže objavovať u ľudí v akomkoľvek veku, no najčastejšie je to u tých zrelších, ktorých organizmus, hlavne srdce a cievy si čo to v živote preskákali. Avšak tento problém sa môže objaviť aj dočasne a môže súvisieť s inými diagnózami, s nevhodnými liekmi, s presilením vášho organizmu po psychickej či fyzickej stránke. My si ale dnes priblížime chronický problém, ktorý si väčšinou vyžaduje celoživotnú liečbu, ináč sa môže zhoršiť a spôsobiť oveľa nepríjemnejšie problémy, akými sú jeho príznaky.

Príznaky ochorenia

Aby ste ochorenie resp. podozrenie na ochorenie odhalili čím skôr, predtým, ako zájdete za lekárom, je dôležité poznať príznaky pacientov so zvýšeným krvným tlakom. Pretože aj na tie sa vás bude váš lekár pýtať. Najčastejšie ide o bolesť a tlak v hrudi, búšenie srdca a niekedy aj častú bolesť hlavy. Okrem toho sa u pacientov objavuje aj krvácanie z nosa, poruchy zraku, meravenie prstov, rýchle vyčerpanie, dýchavičnosť, začervenanie v tvári, opuchy v tvári a v členkoch atď. Toto sú teda tie najčastejšie príznaky.

Prečo dochádza k vysokému krvnému tlaku?

Príčinou rozvoja a vzniku diagnózy je postupné zužovanie a zanášanie ciev. To ovplyvňuje ich hrúbku, pružnosť a pevnosť. Tým, že sa zužujú v nich krv prúdi rýchlejším tempom a vyšším tlakom, čo má za následok aj zvýšenú aktivitu srdca. Tento problém môžete odhaliť aj inými spôsobmi ako vyššie uvedenými príznakmi, a síce pravidelnými meraniami tlakomerom. Čo ale tento stav spôsobuje?

Príčiny vysokého krvného tlaku sú rôzne. Najčastejšie za to môže obezita, fajčenie, alkohol, nevhodné stravovanie a nedostatočný pohyb. Vo veľkej časti zaňho môže aj dedičnosť či niektoré dočasné stavy v živote človeka, napr. tehotenstvo.

Čo sa týka stravy, tá, ktorá podporuje zvýšený, ba až vysoký tlak, je bohatá na soľ a na mastné zložky. Zlé naňho vplýva aj veľká konzumácia sladkostí, sladených nápojov a kofeínových výrobkov. Takisto aj životný štýl môže mať na svedomí tento typ zdravotného problému. Ak celý čas nič nerobíme, len sedíme v práci alebo doma, srdca toho zvláda menej, cievy nie sú zvyknuté na záťaž, postupne sa zužujú. Na ich posilnenie je dobrý pravidelný pohyb, aspoň 30 minút denne.

Vysoký resp. zvýšený tlak alebo hypertenziu si ale môžete privodiť aj dlhodobo zlým psychickým stavom. Na mysli máme dlhodobé stres (napr. v zamestnaní), dlhodobo ťažké emocionálne obdobie atď. Aj tieto stavy totiž vedú k zužovaniu ciev, našťastie nie k zanášaniu.

Liečba zvýšeného tlaku je jednoznačná

Ako sme už uviedli, podstupovať liečbu bez jej potvrdenia lekárom je trošku zbytočné a trošku aj riskantné. Pri najmenšom podozrení zájdite za lekárom, ktorý vám urobí testy, z ktorých budú výsledky jednoznačné. Na základe nich potom stanoví liečbu liekmi na predpis a oboznámi vás o prísnej diéte. Na druhej strane si však môžete zvýšený tlak liečiť aj alternatívnymi možnosťami, pomocou liekov bez predpisu. Tie zoženiete v rôznych bioobchodoch alebo aj na internete. Ich dávkovanie je potrebné rešpektovať, nakoľko príroda vie byť veľmi silná. Nikdy odporúčané dávkovanie neprekračujte, a to nielen pri liekoch, ktoré vám predpísal lekár, ale ani pri voľne dostupných prírodných liekoch. Lieky na vysoký krvný tlak nemusia byť dostupné len ako tabletky, ale nájsť ich môžete aj v sirupoch či v kvapkách, hlavne pokiaľ sú ich zložky čisto prírodné.

Hodnoty zvýšeného tlaku sa vám budú určite zlepšovať nielen vtedy, ak liekybudete rešpektovať liečbu, ale aj keď zmeníte svoj jedálniček a životný štýl. Pravidelný každodenný pohyb, schudnutie, zbavenie sa stresových situácii a vyriešenie emocionálnych problémov k tomu len prospejú. Okrem toho je na dobrý stav srdca a ciev dôležité rešpektovať prísne stravovanie. Ak máte vysoký tlak, úplne najlepšie by bolo vylúčiť všetky vyprážané a mastné jedlá, solenie, sladenie, biele pečivo a samozrejme aj kofeínové výrobky. Naopak, nápomocné môže byť celozrnné pečivo, med ako prírodné sladidlo, veľa ovocia, zeleniny a vlákniny, omega 3 mastné kyseliny (ryby, orechy), probiotické výrobky atď.

Diagnóza so smrteľnými následkami

Nabehnúť na pravidelný tabletkový režim bude zo začiatku ťažké, no mali by ste si to zautomatizovať čím skôr. A je jedno či je vaše ochorenie v počiatočnom alebo vážnejšom štádiu. Nerešpektovanie liečby a odporúčaní totiž vedie k tomu, že zvýšený tlak spôsobí vašu predčasnú smrť. Ak nie smrť, tak to môže byť množstvo iných komplikácií. Cievy a srdce môžu zaťažené do takej miery, že môže dôjsť k cievnemu upchatiu alebo pretrhnutiu. A to na akomkoľvek mieste tela. To by mohlo viesť k znehybneniu až amputácii končatín, kolapsu obličiek, strate zraku, mozgovej príhode, mŕtvici, srdcovému infarktu a k množstvu iných nepríjemných problémov.

Jedným z riešení toho, ako predchádzať zvýšenému tlaku je viesť zdravý životný štýl s vyváženou stravou a dostatočným pohybom. Efekt vášho úsilia môžete posilniť aj výživovými doplnkami, ktoré sú voľne predajné v akejkoľvek lekárni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *